Innowacja pt: „Pszczoła Superbohaterka”.
Pszczoły, choć ich rozmiary są niewielkie, należą do najbardziej pożytecznych stworzeń na ziemi. I to właśnie one w dniu 20 maja mają swoje święto – ustanowione przez ONZ.
Stąd też zrodził się pomysł opracowania innowacji pedagogicznej skierowanej dla uczniów klas I-III pt.„Pszczoła Superbohaterka”. Innowacja realizowana była w naszej szkole od 16 – 22. 05. 2023r. Głównym jej celem było poszerzenie wiedzy uczniów na temat ogromnej roli pszczół dla życia na Ziemi oraz uświadomienie uczniom w jaki sposób działanie różnych czynników powoduje zmniejszanie się populacji pszczół i jak można te skutki zniwelować.
W ramach innowacji odbyły się między innymi różnorodne zajęcia dla dzieci związane z tymi wartościowymi i bardzo potrzebnymi owadami.
16 maja na terenach zielonych przy szkole, odbyło się spotkanie z pszczelarzami. Pan Jerzy Felski z pasją i zainteresowaniem opowiadał dzieciom o pracy pszczelarza i życiu pszczół. Dzieci poznały wiele ciekawostek z życia tych szczególnie pożytecznych stworzeń. Uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje miód, jakie są rodzaje pszczół, jaka jest budowa ula, oraz poczuli zapach prawdziwego pszczelego wosku. Mieli również możliwość zobaczenia jak wygląda: wirówka do miodu, kombinezon pszczelarski, ramki, przenośny ul, podkurzacz, rękawice pszczelarskie oraz szczotka i skrobak potrzebny do pracy przy pszczołach. Panowie pszczelarze zaprezentowali także inne produkty pszczele.
W tym dniu równolegle w sali wielofunkcyjnej Szamocińskiego Domu Kultury odbywały się spotkania z panią Grażyną Janczarczyk, która również dzieliła się wiedzą na temat pszczół. Z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej pani Grażyna w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom historię miodu, opowiedziała kto mieszka w ulu, jak zbudowana jest pszczoła miodna oraz gdzie dawniej mieszkały pszczoły i gdzie mieszkają obecnie. Dzieci poznały pszczelą rodzinę, dowiedziały się kim jest oraz jakie znaczenie dla ula i jego mieszkańców ma królowa matka. Poznały obowiązki pszczelich robotnic, słuchały o życiu i zwyczajach pszczół, jak zbierają pyłek, czym się żywią, jak się porozumiewają, jak spędzają zimy oraz dlaczego warto jeść miód. Dzieci poznały również miododajne rośliny.
Kolejnego dnia w pięknie przygotowanych stoiskach odbyła się degustacja, gdzie wszyscy uczniowie klas I, II i III mogli skosztować „kromkę z miodkiem” oraz wypieków mam naszych uczniów (ciast i ciasteczek) na bazie miodu.
W następnym dniu zostały wykonane przez dzieci, piękne prace plastyczne, których bohaterką była oczywiście pszczoła. Klasy I wykonały pszczołę na rolce papieru, klasy II dowolną techniką przedstawiły majową łąkę, natomiast klasy III w grupach wykonały makietę pasieki. Prace plastyczne zostały pięknie wyeksponowane przy wejściu głównym, gdzie wszyscy mogą je podziwiać.
18 maja w świetlicy szkolnej, odbyło się pszczele dyktando pt.”W pasiece” Przystąpiło do niego 18 uczniów z klas II i III. Każdą klasę reprezentowało troje uczniów. Uczestnicy zmagali się z prawidłowym zapisem tekstu, który dotyczył życia pszczół i był naszpikowany trudnościami ortograficznymi. Celem dyktanda było kształtowanie nawyku poprawnego zapisu tekstu, sprawdzenie znajomości zasad ortograficznych i interpunkcyjnych oraz wyłonienie Mistrzów ortografii na poziomie klas II i III.
W sobotę, 20 maja dla chętnych uczniów i rodziców, odbyło się przejście z pszczelarzem Ścieżką Edukacyjną „Życie pszczół”. Dzięki pani Magdzie podczas spaceru dzieci pogłębiły i utrwaliły wiedzę na temat pszczół, poznały wiele ciekawostek o tych niezwykłych owadach. W trakcie spaceru dzieci wykonywały różne zadania: szukały ukrytych pszczółek, odpowiadały na pytania na temat pszczół i ich zwyczajów, rozwiązywały zagadki a rodzice brali udział w kalamburach – wszyscy się świetnie bawili. Wszystkie zadania zostały nagradzane słodkościami. Na końcu spotkania dzieci losowały drobne upominki. Spacer przebiegł w miłej atmosferze. Dopisała nie tylko wspaniała pogoda, ale także dobre humory wszystkich uczestników. Na twarzach wielu osób można było zobaczyć uśmiech i zadowolenie. Ten niezwykły spacer pozostanie na pewno na długo w pamięci wszystkich uczestników, a jego bohaterka –Pszczoła zajmie szczególne miejsce w sercu dzieci.
W ostatnim dniu tygodnia innowacji odbył się quiz podsumowujący wiedzę o pszczołach, gdzie zostali wyłonieni zwycięzcy z każdej klasy.
Ten cały tydzień był bardzo udany, bardzo „słodki” i oczywiście niezapomniany. Możemy śmiało powiedzieć, że nasza szkoła jest pełna przyjaciół pszczół.
Chcielibyśmy w przyszłości kontynuować tego typu działania, pszczoły należą do niezwykle pożytecznych owadów, ale są też gatunkiem zagrożonym. Ich ochrona i zwiększenie populacji to zadanie na wiele pokoleń naprzód. To dlatego tak ważna jest edukacja młodych ludzi w tej kwestii.
Dziękujemy Panom pszczelarzom za poświęcony czas, a przede wszystkim panu Jerzemu Felskiemu i pani Grażynie Janczarczyk za dostarczenie dzieciom wiedzy o pracy pszczelarza i o pszczołach.
Dziękujemy Panu Dyrektorowi Szamocińskiego Domu Kultury Dariuszowi Rybarczykowi za udostępnienie sali Domu Kultury.
Paniom, które upiekły przepyszne ciasta: p.Ewelinie Benkowskiej,p.Monice Grześkowiak p.Izabeli Trznadel, p.Katarzynie Karwasz, p.Wioletcie Konkol, p.Hannie Boruckiej, p. Katarzynie Maćkowiak, p. Marianie Rapava, p. Patrycji Lembicz, p. Luizie Kuchcie, p. Monice Kin, p. Justynie Piotrowskiej – Walczak, p. Monice Wołyńskiej; dziękujemy osobom, które pomagały przy poczęstunku: p.Wioletcie Konkol, p.Natalii Jagodzińskiej, p.Barbarze Ostrowskiej-Klecha, p.Radosławowi Karwasz, p.Michalinie Kulczyńskiej-Hajman, p.Patrycji Sędłak.
Dziękujemy p.Magdzie Felskiej za wspólny spacer ścieżką edukacyjną oraz przekazane upominki dla dzieci.
Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe.
Pani Edycie Słowik za przygotowanie pięknej gazetki.
Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie i pomoc podczas realizacji innowacji.
WYNIKI PSZCZELEGO DYKTANDA I QUIZU WIEDZY O PSZCZOŁACH
W ramach realizacji innowacji „Pszczoła Superbohaterka” odbyło się pszczele dyktando dla uczniów klas II i III oraz Quiz wiedzy o pszczołach dla klas I-III.
A oto wyniki.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w kategorii klas II
mistrzami pszczelej ortografii zostali:
I miejsce Wiktor Kopaniarz- kl. IIb
II miejsce Martyna Wilczek- kl IIb
III miejsce Pola Zielińska- kl. IIa
natomiast w gronie zwycięzców wyłonionych spośród uczniów klas trzecich znaleźli się:
I miejsce Maja Wilczek- kl. IIIa
II miejsce Inga Niedźwiadek-kl. III c
III miejsce Hanna Chmura- kl. IIIb
WYNIKI QUIZU WIEDZY O PSZCZOŁACH
Kl.Ia
Klaudia Kin
Antoni Mielitz
Aleksander Szulc
Kl. I b
Miłosz Matoga
Iwo Hajman
Laura Stefanów
Kl. Ic
Róża Borzych.
Iga Nadolinska
Aleksander Kuchta
Anastazja Łada
KLIIa
Emilia Semrau
Pola Zielińska
Pola Derwich
Kl.IIb
Kornelia Wełnic
Bartosz Maciąg
Hubert Uściłowski
Marianna Michalska
Kl.IIc
Michał Wolny
Mikołaj Pawlak
Jakub Gierlikowski
Kl.IIIa
Natalia Jurga
Rozalia Bykowska.
Hubert Karwasz
Maja Wilczek.
Kl. III b
Emilia Cymbaluk
Borys Stromyło
Aneta Sztych
Kl.IIIc
Maja Bieniek
Leila Leśna
Tomasz Nalewalski
Wszystkim nagrodzonym uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy
i życzymy dalszych sukcesów!
Magdalena Sędłak
Agata Kozubowska
Danuta Gockowiak