Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Wycieczka do Warszawy

 

W dniach 31.05-2.06.2023r. Odbyła się wycieczka klas ósmych do Warszawy dofinansowana z programu „Poznaj Polskę”. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas: 8A, 8B i 8D.  Grupą opiekowały się panie: Małgorzata Wleklińska, Pani Alina Cholewińska, Agnieszka Kończak oraz Marzena Śwital. Wyjazd miał miejsce wczesnym rankiem w środę około godziny 4:00. Do stolicy dojechaliśmy pięć godzin później.

Pierwszym punktem zwiedzania był Belweder i Łazienki Królewskie. W Belwederze obejrzeliśmy  liczne pamiątki związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz z innymi ważnymi w historii Polski osobami, takimi jak np. Gabriel Narutowicz czy Stanisław Wojciechowski. Odwiedziliśmy pokoje, w których mieszkał i pracował marszałek. W Łazienkach Królewskich – letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - podziwialiśmy m.in. Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię oraz liczne wolnostojące rzeźby, w tym Fryderyka Chopina. Widzieliśmy też kuloodporny samochód wyprodukowany dla marszałka Piłsudskiego. W spacerze po Łazienkach towarzyszyły nam piękne pawie i wiewiórki. 

W kolejnym dniu  zwiedziliśmy Stadion Narodowy. Jego ogrom podziwialiśmy z punktu widokowego. Mogliśmy też przyjrzeć się, jak płyta boiska zmienia się w arenę walk KSW. Dowiedzieliśmy się też, że ogromne, wiszące pod kopułą dachu cztery ekrany mają wielkość około 53 m2 każdy!  Zobaczyliśmy też tunel vip, szatnię polskiej reprezentacji, strefę spa piłkarzy, press room i pokój z pamiątkami reprezentacji Polski. Siedzieliśmy też w bardzo wygodnych fotelach dla zawodników rezerwowych, które wyprodukowała firma Ferrari. Następnym miejscem, gdzie udała się grupa, było Muzeum Powstania Warszawskiego. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyły nam powstańczą rzeczywistość.  Wędrowaliśmy wytyczoną trasą, która przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Poruszaliśmy się w scenerii lat wojny, chodziliśmy po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej stolicy, a towarzyszył nam dźwięk wybuchów i strzałów. Powstańcze opaski, biuletyny, zdjęcia z tamtych lat, broń, radiostacje, kronika filmowa, replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1, powstańcze mogiły, aranżacja kanałów, którymi powstańcy przedostawali się do różnych dzielnic – to wszystko wywołuje niezwykłe wrażenie i przenosi w czasie. Dzięki temu można bardziej zrozumieć, jak wielką ofiarę ponieśli ci, którzy walczyli o wolność.

W ostatnim dniu wycieczki byliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Tu można było wszystkiego dotknąć i zobaczyć, jak działa świat. Interaktywne wystawy pozwalają samodzielnie przeprowadzać różne doświadczenia z fizyki, chemii, matematyki, czy biologii. To ciekawy sposób poznawania praw nauki.  Później zwiedzaliśmy kilka sal w Zamku Królewskim – siedzibie króla i sejmu. Krótko spacerowaliśmy warszawską Starówką. Następnie udaliśmy się na Powązki. To ogromny cmentarz, na którym pochowano około 1 mln osób, nie tylko zwykłych mieszkańców Warszawy, ale i wiele znanych i zasłużonych, w tym żołnierzy powstań narodowych, działaczy niepodległościowych, wybitnych pisarzy, poetów, uczonych, artystów, sportowców, czy polityków. Tu odwiedziliśmy groby Aleksandra Kamińskiego, autora lektury „Kamienie na szaniec”, a także mogiły jej bohaterów – Zośki, Rudego i Alka.

 

 

Wizyta na Powązkach zakończyła naszą wycieczkę. Wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy w drogę powrotną do Szamocina.

Wyjazd był bardzo udany. Nie tylko zwiedziliśmy ważne miejsca w stolicy, ale i mogliśmy wspólnie spędzić czas. Te chwile na długo zostaną w naszej pamięci.

 

 

                                                                                   W imieniu uczestników wycieczki

                                                                                   Gracjan Adamski, 8B