Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Międzynarodowy Dzień Empatii

Drugiego października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Empatii. Warto zwrócić uwagę na rolę, jaką empatia pełni w codziennym życiu. Ta często niezauważana umiejętność jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania relacji interpersonalnych każdego człowieka. Empatia polega na zdolności do odczuwania stanów emocjonalnych innych osób, współodczuwania, umiejętności przyjęcia perspektywy innych osób. Ponadto empatia jest jednym z najsilniejszych hamulców zachowań agresywnych, zatem pełni zasadniczą funkcję w regulacji stosunków społecznych. Zdolność do empatii przejawia się np. w przeżywaniu uczucia smutku lub przykrości, kiedy przyglądamy się cierpieniu innej osoby.

Dzięki empatycznemu słuchaniu i rozumieniu poprawimy jakość naszych relacji z bliskimi, będziemy lepiej wspó­łpracować w grupie, nauczymy się konstruktywnie znosić odmowy i porażki. Jeżeli uda nam się nawiązać empatyczny kontakt, doświadczymy rzeczywistej siły empatii, bliskości, poczucia wspólnoty z drugim człowiekiem, uczucia zrozumienia i radości.

2 października poświęćmy czas naszym najbliższym i postarajmy się ich zrozumieć za pomocą empatyzowania. Podczas takiego kontaktu nie zawsze konieczne są słowa. Często wystarczy uwaga, jaką dajemy drugiej osobie i prawdziwa intencja - chęć nawiązania kontaktu i aktywnego wysłuchania. Jeżeli jednak chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami lub zostaniesz o to poproszony, skup się na tym, aby nie była to krytyka lub ocena. Sformułuj swoje zdanie w sposób obiektywny i wolny od sądów. Natomiast pomóż rozmówcy odnaleźć uczucia, a następnie potrzeby i siły, leżące u podstaw jego działania.