Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

CZAR I SZYK LAT 20/30 – POKAZ MODY

W niedzielę 11 listopada 2018r. w hali widowiskowo – sportowej „Nowa Concordia” w Szamocinie odbyła się uroczystośćzwiązana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości pt: „Wolność kocham i rozumiem”. W przerwach pomiędzy koncertem wpleciono pokaz mody lat 20. i 30. XX wieku przygotowany przez pracowników i uczniów szamocińskiej szkoły.

Pokaz składał się z dwóch części. Widzowie mogli zobaczyć modele i modelki w strojach codziennych oraz wieczorowych. Pojawiły się między innymidziewczęta, które zaprezentowały plisowane spódniczki lekko zakrywające kolana, koszule z kołnierzykami, sweterki w kolorowe romby. Modele ubrani byli w wygodne koszule, pulowery w romby, spodnie misternie wsunięte w kolanówki z dopasowanym do sweterka wzorem oraz przydatne nakrycia głowy chroniące przed deszczem lub nadmiernym słońcem tzw. kaszkiety. Pojawili się stylowo odziani: golfista i golfistka oraz cyklistka, która zademonstrowała swoją niezależność i siłę charakteru zakładając spodnie.

W latach 20-stych moda weszła w epokę nowoczesną.Na strój wieczorowy pań składały się przepięknesuknie w przeróżnych kolorach z dość odważnymi dekoltami. Nieodzownym dodatkiem były: boa z piór, figlarne, długie rękawice oraz perły. Mieniły się w blasku reflektorów cekiny i błyszczące brokaty. Frędzle okalające ciało szalenie podskakiwały w rytm muzyki.Mężczyźni natomiast odziani w kontrastowo zestawione ze sobą elementy stroju: eleganckie koszule i dobrze skrojone spodnie z białymi lub czerwonymi szelkami, kapelusze z połyskującą lamówką i najwyższej jakości jedwabne krawaty. Na nogach szykowne pantofle często wykończone białymi mankietami. Ta grupa wykonała układ taneczny przy szalonych rytmach muzyki.

W drugiej części pokazu pojawiły się stroje dzienne, a wśród nich między innymi: zestaw złożony ze spódnicy o długości za kolano oraz eleganckiego sweterka oraz model w garniturze dopasowanym do postury. Kolejne modelki to podróżniczkiubrane w najmodniejsze komplety w stylu ikony mody Chanel, proste,jedno lub dwukolorowe, luźne i wygodne sukienko-tuniki sięgające nieco za kolana. Nieodzownym elementem stroju podróżniczek były beretki, toczki lub kapelusze. Szyku dodawały lisie futra. Nieodzownym elementem popularnego kostiumu tailleur stały się białe bluzki.

Następne na wybiegu pojawiły się elegantki: modne kobiety, które lubiły się wyróżniać. Skromne dodatki zestawiały z odważnymi sukienkami często wykończonymi piórami.

Kolejni modele prezentowali stroje do teatru. Modele bardzo elegancko wyglądali w skrojonych na miarę frakach ozdobionychsatyną w klapie, białych muszkach, rękawiczkach icylindrach na głowie. Modelki natomiast przepięknieprezentowały się w długich, satynowych sukniach o wyszukanych krojach, biżuterii z naturalnych pereł, długich rękawiczkachoraz stylowych nakryciach głowy.

Fantastycznie zaprezentował się kolejny model w stroju na polowanie utrzymanym w stonowanych kolorach, a składającym się z ciepłego pulowera i wełnianych spodni, których nogawki wsunięto w grube, miękkie, długie do połowy łydki skarpety, a pod szyją zawiązanego krawata, a na głowie kapelusza z przypinkami.

Na koniec pokazu na wybieg ochoczo wkroczyłapara prezentującastylowe stroje kąpielowe.

Modele wywołali największy aplauz wśród zgromadzonej publiczności. W latach 20-stych XX wieku ubiory odsłaniały coraz więcej ciała i wówczas kostium kąpielowy bardzo pobudzał ludzką wyobraźnię. Misternie układane fryzury chroniłyczepki kąpielowe. Zwieńczeniem całego pokazu było wyjście na scenę,,, wszystkich jego uczestników i organizatorów. Zostali onioryginalnie zapowiedziani przez Charliego Chaplina, którego strój zaprezentował jeden z modeli. Bardzo miłym zaskoczeniem dla organizatorów pokazu oraz występujących uczniów były owacje na stojąco zgromadzonej publiczności, która w ten sposób wyraziła swoje zadowolenie oraz fakt, iż pokaz bardzo się podobał.

Pokaz mody okazał się spektakularnym widowiskiem, gdzie każdy (najdrobniejszy nawet element) stworzył przepiękną całość. Bardzo ważną rolę oprócz artystów odegrała odpowiednio dobrana muzyka, a także scenografia, gra świateł oraz konferansjer, który swoim opanowanym głosem zapowiadał kolejnych modeli.

Przygotowanie pokazu wymagałoogromnych nakładów pracy, zgromadzenia wielustrojów i jeszcze większej ilości przeróżnych dodatków. Wszystkie osoby zaangażowane poświęciły mnóstwo czasu i energii. Jednakwarto było podjąć ten trud z uwagi na osiągnięty efekt końcowy, który, mamy nadzieję, zapadnie głęboko w pamięci zgromadzonej publiczności.W pokazie udział wzięli uczniowie:Mieszko Barański, Antonina Jurga, Wiktor Jędraszczak, Łukasz Cisielski,Michał Zagozda, Nikola Szulc, Filip Handke, Zofia Schok, Klaudia Wojciechowska, Jakub Borucki, Jowita Dominiak, Julia Rogacka, Marta Sławińska, Wiktoria Karbowniczek, AleksandraSargsyan, Amelia Szulc,Martyna Nalewalska, Mikołaj Zagrodnik, Oskar Lawrenc, Izabela Semrau, Martyna Hadaś, Mateusz Hadaś, Mateusz Kryger, Wiktoria Tabaka, Klaudia Łochowicz, Kacper Borucki, Emilia Frieske, Patrycja Wasińska, Zuzanna Miller, Norbert Nowak,Marcin Eichstaedt, Angelika Nowak oraz nauczycielki: p. Dominika Strzelecka i gościnnie p. Justyna Borucka. Konferansjerem był Krystian Siuda.

Warto nadmienić, że 9 listopada na korytarzach szkolnych można było zobaczyć jeszcze większą ilość osób w strojach z lat 20. Wystroili się nie tylko uczniowie, ale także wielu pracowników szkoły. Dodatkową atrakcją była równie stylowa, podświetlana ścianka, na której wszyscy mogli pozować do fotografii, stojąc na czerwonym dywanie. Nawet posąg patronki w tym dniu wyglądał inaczej. Na popiersiu Marii Konopnickiej zaprezentowano etolę z lisa w fioletowym odcieniu i szykowne nakrycie głowy z nieodzownym piórem i broszą. Mogło się wydawać, że do tej pory kamienna twarz patronki zmieniła swój wyraz na radosny. To były naprawdę niezapomniane chwile!

Cieszymy się, że tak wiele osób włączyło się i pomagało w tym niełatwym przedsięwzięciu i WSZYSTKIM serdecznie dziękujemy!

Organizatorki: M. Rybarczyk-Zagozda, M. Sroka-Truszkowska, S.Stramowska,

A.Kończak, A. Kozubowska, D.Strzelecka, A. Barańska