EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
Każdego roku 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków, ustanowiony w 2001 roku przez Radę Europy. Celem Europejskiego Dnia Języków jest świętowanie językowej różnorodności w Europie i propagowanie wśród obywateli znajomości większej liczby języków.
Wszędzie w Europie odbywają się akcje, które mają zachęcić ludzi do uczenia się nowego języka lub podnosić znajomość języków, które już znają. Uczenie się języków pomaga nie tylko w porozumiewaniu się między ludźmi, ale przyczynia się także do pokonywania pewnych trudności w nauce i rozwijania abstrakcyjnego myślenia.
Mamy coraz większe możliwości uczenia się różnych języków. Jednak ciągle język angielski postrzegany jest jak język uniwersalny. Jest m.in. językiem muzyki, techniki, sportu.
Prezentacja multimedialna przygotowana na ten dzień w naszej szkole pokazała uczniom II etapu edukacyjnego jak wiele słów w języku angielskim znamy bez uczenia się tego języka w szkole. Jak wiele jest słów, które na stałe zagościło w naszym języku. Są to m.in. niektóre produkty żywnościowe (ice tea, popcorn), potrawy (pizza, hot dog), nowości techniczne (iPhone, laptop), nazwy komputerowych programów (Word, paint), ubrania (T-shirt, jeans), sporty (golf, tennis, football) i słówka związane telewizją, filmem (camera, film, Discovery).
Gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną pt. „Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego.” Świat nie kończy się na języku angielskim i warto umieć również język niemiecki.
Spotkania podsumowaliśmy przypominając, że w ciągle rozwijającym się społeczeństwie umiejętność mówienia obcymi językami zwiększa szanse – szanse na pracę, szansę na naukę, szanse na lepsze życie we własnym kraju, jak i w innych częściach świata. Uczenie się nie tylko poszerza nasze horyzonty, ale również pokazuje inne kultury. Mamy możliwość poznania nowych ludzi i zupełnie nowe miejsca.
Joanna Włodarska