Dzień Języka Angielskiego
Każdego roku 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków, ustanowiony w 2001 roku przez Radę Europy.
Celem Europejskiego Dnia Języków jest świętowanie językowej różnorodności w Europie i propagowanie wśród obywateli znajomości większej liczby języków. Wszędzie w Europie odbywają się akcje, które mają zachęcić ludzi do uczenia się nowego języka lub podnosić znajomość języków, które już znają. Uczenie się języków pomaga nie tylko w porozumiewaniu się między ludźmi, ale przyczynia się także do pokonywania pewnych trudności w nauce i rozwijania abstrakcyjnego myślenia.
Nawiązując do tego dnia uczniowie klasy Va wraz z panią Joanną Włodarską i panią Joanną Genke przygotowali „Dzień języka angielskiego”. Mimo, że mamy coraz większe możliwości uczenia się różnych języków, ciągle język angielski postrzegany jest jak język uniwersalny - jest m.in. językiem muzyki, techniki, sportu, Internetu.
Prezentacja multimedialna pokazała uczniom i ich Rodzicom jak wiele słów w języku angielskim znamy bez uczenia się tego języka w szkole. Jak wiele jest słów, które na stałe zagościło w naszym języku. Są to m.in. niektóre produkty żywnościowe (ice tea, popcorn), potrawy (pizza, hot dog), nowości techniczne (laptop, notebook, iPhone, blueray), nazwy komputerowych programów (Word, paint), ubrania (T-shirt, jeans), sporty (golf, tennis, football, bowling, paintball) i słówka związane telewizją czy filmem (camera, cartoon, film, Discovery Chanel, the end).
Spotkanie podsumowaliśmy przypominając, że w ciągle rozwijającym się społeczeństwie umiejętność mówienia obcymi językami zwiększa szanse – szanse na pracę, szansę na naukę, szanse na lepsze życie we własnym kraju, jak i w innych częściach świata. Uczenie się nie tylko poszerza nasze horyzonty, ale również pokazuje inne kultury. Mamy możliwość poznania nowych ludzi i zupełnie nowe miejsca.
Uczniowie klasy Va umilili ten wieczór śpiewając piosenkę The Lion Sleeps Tonight (Lew śpi dziś) oraz God Bless America (Boże błogosław Ameryce), która jest amerykańską pieśnią patriotyczną, niekiedy uważaną za nieoficjalny hymn państwowy Stanów Zjednoczonych.
Po części artystycznej nadeszła część na wymianę wrażeń po prezentacji przy czymś słodkim.
Joanna Włodarska
Joanna Genke